Aktualności

 Czy możemy użyć epitaksjalnego heksagonalnego azotku boru (hBN) w działaniach na rzecz środowiska naturalnego? Zaobserwowaliśmy, że po napromieniowaniu wiązką elektronów, na próbkach powstają bąble z hBN, które są wypełnione cząsteczkowym wodorem. Okazuje się, że taka struktura może skutecznie magazynować wodór przez wiele tygodni i jest odporna na odkształcenia mechaniczne. Wodór w bąblach powstaje dzięki procesowi radiolizy wody znajdującej się na interfejsie z podłożem. Wydaje się, że hBN może znaleźć zastosowanie w systemach wytwarzania i magazynowania wodoru oraz pomóc w rozwoju innowacyjnych systemów zielonej energii. Więcej informacji można znaleźć w naszej pracy: Epitaxial Hexagonal Boron Nitride for Hydrogen Generation by Radiolysis of Interfacial Water opublikowanej w Nano Letters 

 https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acs.nanolett.2c04434

Jak podłoże wpływa na wzrost dwuwymiarowych warstw heksagonalnego azotku boru (h-BN)? W naszej najnowszej pracy omawiamy znaczenie kąta ścięcia szafirowego substratu dla jakości epitaksjalnie wyhodowanego materiału. Przeprowadzone badania pozwoliły nam stwierdzić, że kąt ścięcia 1° wyraźnie daje najwyższą jakość warstw h-BN. Po więcej szczegółów odsyłamy do naszego artykułu: Effective substrate for the growth of multilayer h-BN on sapphire – substrate off-cut, pre-growth, and post-growth conditions in metal-organic vapor phase epitaxy opublikowanego w czasopiśmie 2D materials.

https://iopscience.iop.org/article/10.1088/2053-1583/acb44a/meta


 Starając się wyprodukować wysokiej jakości epitaksjalny heksagonalny azotek boru, zadajemy sobie wiele pytań dotyczących optymalnych warunków wzrostu. W naszej ostatniej pracy staramy się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób warstwy hBN oddziałują z podłożem oraz jak defekty wpływają na ich właściwości. W tym celu zbadaliśmy nasz materiał za pomocą spektroskopii Fourierowskiej w podczerwieni (FTIR) w zakresie temperatur 160–540 K. Co zaskakujące, zaobserwowaliśmy znaczący wzrost energii fononu E1u w wąskim zakresie temperatur. Za takie zachowanie odpowiedzialne są naprężenia generowane w wyniku redystrybucji ładunku między płytkimi poziomami pułapkowymi i defektami w materiale. Nasze wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Nanotechnology: Temperature induced giant shift of phonon energy in epitaxial boron nitride layers https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1361-6528/ac9629


We wrześniu wzięliśmy udział w dwóch konferencjach związanych z grafenem. Zaprezentowaliśmy nasze najnowsze wyniki podczas Graphene Week 2022 (5-9.09.22, Monachium, Niemcy) oraz 7th Polish Conference „Graphene and other 2D materials” (12-14.09.22, Łódź, Polska). Nasza doktorantka Katarzyna Ludwiczak została wyróżniona przez jury w konkursie na najlepszą prezentację ustną. Gratulacje!


Z wielką przyjemnością informujemy, że nasz zespół zaprezentuje wyniki badań prowadzonych w naszej grupie na konferencji „Jaszowiec 2022”. Zaprezentujemy zarówno wyniki dotyczące wzrostu, jak również procesów technologicznych z wykorzystanie heksagonalnego azotku boru. Przedstawimy również inne wyniki z dziedziny materiałów 2D.


Nasz zespół opracował metodę precyzyjnego trawienia germanu w procesie fotokorozji oraz wytwarzania membran grafenowych w skali mikro. Opracowana technologia stała się przedmiotem zgłoszenia patentowego oraz została opublikowana w renomowanym czasopiśmie 2D materials: Suspended graphene on germanium: selective local etching via laser-induced photocorrosion of germanium.